RS Produkt logo
owca w sianie

Dlaczego Wełna?

Przez tysiące lat owce były w stanie dostosować się do najsurowszych środowisk. Ich wełna chroni je od gorąca, zimna, wilgoci i suszy. Człowiek docenił chroniące właściwości wełny i nauczył się je wykorzystywać. Wełna posiada także wiele innych zalet, jak na przykładzdolność do zwijania się i samozaciskania włókien poprzez tworzenie milionów małych komór, które zatrzymują w sobie powietrze. Dlatego właśnie wełna w okresie zimowym zabezpiecza przed utratą ciepła, a w letnim izoluje od upału.

Unikalną zaletą owczej wełny jest jej zdolność do "oddychania". W języku fizyki budowli oznacza to, iż posiada zdolność absorbcji wilgoci z otaczającego powietrza i nastepnie uwalniania jej bez wpływu na swoje właściwości termiczne. Gdy włókna wełny absorbują wilgoć, wytwarzają niewielką ilość ciepła. Ciepło to zapobiega kondensacji pary wodnej w przestrzeniach przegrody konstrukcji, utrzymując temperaturę powyżej temperatury "punktu rosy" w warunkach wilgotnych. Ta właściwość tworzy naturalny bufor zabezpieczajacy, który stabilizuje zmiany temperatury występujące przy wilgotności wzlędnej. W praktyce redukuje to potrzebę kontrolowania poziomu nagrzewania lub chłodzenia, ponieważ izolacja z wełny utrzymuje budynek chłodniejszym w ciągu dnia i cieplejszym w nocy.

Poskręcane i zaciśnięte włókna owczej wełny dają materiałowi szczególnie dobrą elastyczność. Oznacza to, iż izolacja wykonana owczej wełny zachowuje swoją grubość, co jest jednym z postawowych wyznaczników skuteczności izolacji. Ze względu na obecność wilgoci w wełnie jest ona odporna na ogień, gasząc się samoczynnie po usunięciu źródła ognia. Materiał jest także efektywną izolacją akustyczną od dźwięków powietrznych i uderzeniowych (strukturalnych). Znacząco redukuje dźwięki słyszalne w budynku. Ponieważ izolacja z owczej wełny jest wykonana z naturalnych włókien, do jej wyprodukowania wymagane jest mniej niż 5% energii potrzebnej do produkcji izolacji z wełny szklanej. Wełna owcza jest materiałem trwałym i odnawialnym, z zerowym potencjałem wyczerpywania ozonu i w końcu może być ponownie użyta do produkcji albo zostać bio-zdegradowana. Materiał jest bezpieczny i łatwy w użyciu. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych ubrań ochronnych albo masek przeciwpyłowych.

owcza wełna

Ciekawostki o wełnie

Jak to się dzieje, że wełna ociepla nawet, gdy jest mokra? Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wełna owiec jest skomplikowaną pajęczyną włókien, które są najbardziej wszechstronnie używanym produktem zwierzęcym na Ziemi. Wełna ma pewne unikalne właściwości, które sprawiają, iż jest jednym z najbardziej niezwykłych włókien natury. Po pierwsze, wełna jest odporna na ogień. Pali się jedynie będąc pod wpływem utrzymywania nad nią stałego, intensywnego ognia. Po odsunięciu od płomienia, wełna samoczynnie gaśnie. To zjawisko spowodowane jest zawartością wilgoci we włóknach wełny. Jest także niesamowicie elastyczna i wytrzymała; jedno włókno może być zginane więcej niż 20 tysięcy razy bez złamania. Wełna jest także odporna na grzyby i pleśnie. Jest w stanie wchłonąć wilgoć w ilości do 30% swojej wagi. Włókna posiadają naturalną zdolność do samozaciskania się i zwijania w kontakcie z wilgocią.

Dowiedz się więcej na temat właściwości

Izolacja termiczna Oczyszczanie powietrza Regulacja wilgoci Izolacja akustyczna, ochrona przeciwpożarowa źródło odnawialne ionic protect